‘Bu işi hallederiz abla ama 4 milyon liraya mal olur!’

Gözaltına alınan Sibel Çarmıklı ve oğlu serbest

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ’İnşaat yapılamaz’ şerhi koyduğu bir arazi için rüşvet aracılığı yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan iş kadını Sibel Çarmıklı serbest bırakıldı. Askeri Savcı Üçok’a yönelik teknik takip sırasında dinlemeye takılan rüşvet pazarlığında, milyarlarca liranın telaffuz edildiği öğrenildi...

Her şey, polisin sahte çürük raporu veren bir çetenin peşine düşmesiyle başladı. Rüşvetten uyuşturucuya daha birçok suça karışan çetenin aylar süren teknik takibinde önce Askeri Savcı Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok’un bağlantıları ortaya çıkarıldı. Ardından da geçen seçimlerde Beşiktaş Belediye Başkanlığı’na Ak Parti’den aday olan iş kadını Sibel Çarmıklı’nın rüşvet pazarlığının dinlemeye takıldığı iddia edildi. Oğlu Murat Çarmıklı ve Ak Partili Hayrullah Çelebi’yle birlikte gözaltına alınan Sibel Çarmıklı savcılıkça serbest bırakıldı.

‘İnşaat yapılmaz’ şerhi

İddialara göre, Çarmıklı’nın içinde olduğu rüşvet pazarlığı şöyle gelişti: Bir işadamı Beşiktaş Ulusta’ki kendisine ait arazi üzerinde inşaat yapmaya başladıktan bir süre sonra “Burada inşaat yapılamaz” şerhi bulunan uyarı yazısı aldı. Uyarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden geldiğini düşünen işadamı, daha önceden tanıdığı Ak Parti’nin Beşiktaş Belediye Başkan adayı olan Sibel Çarmıklı’dan yardım istedi. Çarmıklı da yardım edeceğini söyleyerek konuyu araştırmaya başladı. Ve yazıyı Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın gönderdiğini tespit etti.

Bir tanıdık var, o halleder

Sibel Çarmıklı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda bu işi bitirecek bir bağlantı ararken Ak Parti Beşiktaş eski Gençlik Kolları Başkanı olan Hayrullah Çelebi, “Benim bir tanıdığım var abla, o bu işi halleder” diyerek yardımcı olabileceğini söyledi. Çarmıklı da, gerekeni yapmasını istedikten sonra Çelebi, aynı operasyon kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan işadamı Murat Turgay Tepe’ye ulaştı. Tepe de, “Bu işi hallederim. Fakat 4-4.5 milyon TL’ye mal olur” dedi. Tepe “olur” aldıktan sonra, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşavirliği’nde çalışan askeri savcı Ahmet Zeki Üçok’la görüştü. Sahte çürük raporu çetesiyle bağlantılı olduğu iddiasıyla uzun süredir teknik takipte olan askeri Üçok’la Tepe’nin yaptığı bu görüşme üzerine polis konuyu yakın takibe aldı.

İşte pazarlığın kaydı

Tepe, Üçok’la görüşmesini bitirdikten sonra Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Hayrullah Çelebi ile görüşünce bu kez Çelebi’nin telefonu da dinlenmeye başlandı. Bu görüşmede de yine 4 milyar lira telaffuz edildi.

Rakam 2.5 milyona düştü

Ancak araya emekli Binbaşı Erdem Kılınç’ın girmesiyle rakam 2.5 milyon TL’ye düştü. Bunun üzerine Sibel Çarmıklı, ‘şerhi’ kaldıracağını söyleyen Üçok ile Ortaköy’de Park Fora adlı restoranda görüştü. Bu görüşmedeki rüşvet pazarlığı, polisin özel takip aracı ‘observer’ aracıyla hem ortam dinlemesiyle kayda alındı hem de sivil polisler tarafından görüntülendi. Fakat Üçok’un, bir ay önce gerçekleşen bu görüşmenin ardından şerhin kaldırılması için Hava Kuvvetleri Komutanlığı nezdinde bir girişimde bulunmadığı tespit edildi.

‘Kadın temin etmedim’

Çete lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Murat Turgay Tepe, mahkeme sorgusunda hiçbir kamu görevlisine iş yaptırmak için maddi menfaat sağlamadığını, kadın temin etmediğini söyledi.

Sibel Çarmıklı: Gerçek ortaya çıktı

SAVCI Albay Ahmet Üçok’un tutuklandığı ’çürük çetesi’yle ilgili soruşturmada gözaltına alınan iş kadını Sibel Çarmıklı, oğlu Murat ve AKP Beşiktaş İlçe Başkan Yardımcısı Hayrettin Çelebi savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde dün 16.00’da getirilen ve Savcı Hikmet Usta’ya bir saat ifade verdikten bırakılan Sibel Çarmıklı çıkışta, “İki cümle söylemek istiyorum. Öncelikle bu herkesin başına gelebilecek bir soruşturmaydı. Emniyete ve savcı beye ifademizi verdik. Bütün emeği geçen arkadaşlara ve soruşturmayı yapanlara teşekkür ediyorum. Gerçeğin ne olduğu ortaya çıktı” dedi. Gazetecilerin “Rüşvet pazarlığı yaptığınız iddia ediliyor, ne diyeceksiniz?” sorusuna ise Çarmıklı “Böyle bir şey olmadı. Tamamen asılsız olduğu ortaya çıktı” yanıtını verdi. Oldukça bitkin görünen Çarmıklı “Size komplo kurulduğunu mu söylüyorsunuz?” sorusuna ise, “Bir şey söylemiyorum” karşılığını verdi.

Ünlülere ‘çürük raporu’ sorulacak

ÇÜRÜK raporu aldıkları iddia edilen 30 ünlü ismin evine dün giden polis kimseyi bulamadı. Çeteyle bağlantılı olarak aldıkları sahte çürük raporu ile askere gitmeyen ünlülerden Selena adlı dizide “Hades” isimli kötü karakteri canlandıran Sinan Çalışkanoğlu, Arka Sokaklar adlı dizide polis Ali’yi canlandıran Alp Korkmaz ve Arka Sokaklar ile Köprü dizilerinin senaristi Ozan Emre Yurdakul’un evlerine giden polis boş döndü. Adı geçen 30 ünlü ismin polise ifade vermeye çağrılacakları belirtildi.

ASKERDEN YENİ GELDİM

VATAN’a konuşan “Arka Sokaktakiler” dizisinin senaristi Ozan Emre Yurdakul, iddiaları reddetti: “Askerden yeni geldim. Askerliğimi Yalova’da kısa dönem yaptım.” Selena dizisinin oyuncusu Sinan Çalışkanoğlu ise “Bu konuyla ilgili konuşmuyorum, gerekirse avukatımı arayın” dedi.

Bu Haber 26905 kez okundu.    
YAZICIYA GÖNDER